Rezidentūra
Made in Latvia

„MADE IN LATVIA“

Aštuonių kūrinių cikle Maris Grosbahs ironizuoja šiuo metu mene populiarią identifikacijos temą. Atskaitos taškais autorius renkasi aštuonis išdidintus savo paties apgamus. Reprezentatyviai pateikti kūriniai imponuoja fiziologiniu natūralizmu ir jo estetizavimu, beveik renesansiniu dėmesiu žmogaus kūno detalei. Natūros imitacija sintetinėmis medžiagomis ir preciziškas atlikimas, nepaprastai aiškiai ir lakoniškai, tačiau labai efektingai išreikšta koncepcija - teigia šiuolaikinio menininko kalbos universalumą. Kalbos, kurioje žodžiai „Made in Latvia“ galėtų būti traktuojami kaip „Made in the world“, kaip tezė – jog nuo pasaulinio pripažinimo menininką skyria tik DNR ir pilietybė...?

Identifikacija – kas tai? Savimonė, tapatinimas su, susitapatinimas su? Savo dalies ieškojimas. Kame? Aplinkoje – daiktuose ir socialiniuose santykiuose, istorinėse meno parafrazėse, kultūriniuose stereotipuose. Religija ir seksualumas, dogma ir proforma. Konstanta ir freestile‘as. Tradicija su kuria bandome identifikuotis, ir paviršius kursai mažai reiklus, tačiau patrauklus ir masina begale išraiškos galimybių...

Maris renkasi fiziologiją. Juk mes skiriamės ir kūnu ir krauju, ir žvilgsniu ir skeletu. O žmogui reikia save identifikuoti ne tik per potraukius, instinktus, troškimus, ir per tai ką galima pačiupinėti.

Šiuo atveju, negyvu plastiku imituojama natūra, plastiku imituojama oda. Kylančios asociacijos pakankamai įtaigios ir apčiuopiamos – plastikas yra šiuolaikinės visuomenės oda. Visi tie įpakavimai ir reklamos. Ir kaip tuomet identifikuotis visuomenei kuri „nekvėpuoja“?

Bet kokiu atveju, ši paroda primena – jei meninė išraiška visada yra savęs identifikacija, tai IDENTIFIKACIJA šiuo atveju naudojama kaip viena galimų saviraiškos formų.

organizatorius, prestižinės Rygos skulptūros quadrienalės (2004) techninis direktorius.

Atgal Komentarai