Vytautas Kumža: siekiantis balanso tarp meno ir komercijos

Šįkart jaunųjų kūrėjų rubrikoje svečiuojasi fotografas Vytautas Kumža. Iš Klaipėdos kilęs menininkas kuria ir studijuoja užsienyje. 2016-aisiais jis buvo atrinktas ir nominuotas Europos fotografijos apdovanojimams. V. Kumžos darbai per pastaruosius metus buvo eksponuoti Vokietijoje, Italijoje, Nyderlanduose, o iki gruodžio 31 d. Klaipėdoje galite išvysti jaunojo kūrėjo parodą „Trust it, use it, prove it”. Apie fotografiją, kūrybą ir ateities planus – pokalbis su Vytautu.

vytautas_kumza

Asmeninio archyvo nuotr.

Kaip manai, kokia esi asmenybė?

Esu kritiškas sau ir savo darbams. Suvokiu, kad iš savęs ir aplinkinių daug reikalauju. Tai kartais padeda, o kartais ir apsunkina mano gyvenimą.

Kaip Tavo gyvenime atsirado fotografija?

Visiškai natūraliai, kadangi domėjausi įvairiomis meno šakomis. Kai dar gyvenau Klaipėdoje, ėjau į daugelį parodų atidarymų. Matydamas įvairias galimybes, susijusias su fotografija, ir praleisdamas nemažai laiko Klaipėdos fotomenininkų sąjungos renginiuose, pradėjau tuo labiau domėtis.

Nuo ko viskas prasidėjo?

Suvokiau, kad fotografija man yra priimtiniausias būdas išreikšti savo idėjas. Ieškojau galimybių, kur galėčiau savo fotografijos žinias tobulinti gimtajame mieste, dalyvavau daugybėje kūrybinių dirbtuvių, lankiau privačius kursus pas fotografijos magistrantę Angeliną Furmaniuk-Savickienę.

Kokias studijas pasirinkai, kur ir kodėl?

Studijų kelias prasidėjo Vilniaus dizaino kolegijoje. Ten studijavau taikomąją fotografiją, kur išmokau techninių dalykų, turėjau nemažai galimybių keliauti ir dalyvauti tarptautiniuose projektuose. Vėliau išvykau pusmečiui studijuoti į Karališkąją menų akademiją Hagoje, Nyderlanduose. Tuo pat metu aplikavau į Gerrit Rietveld akademiją Amsterdame. Čia visiškai kitokios studijos nei Lietuvoje ir ši mokykla yra viena geriausių meno akademijų Europoje. Šiuo metu studijuoju paskutiniame kurse.

Kas apskritai Tavo gyvenime yra fotografija ir kūryba?

vytautas_kumza_trust_it_use_it_prove_it

Vytautas Kumža, „Trust it, use it, prove it”. Parodos nuotraukos buvo kuriamos remiantis fotografine iliuzija. Pirmas šios fotografijos planas yra netikras, o tolimesniame plane pro žaliuzes – Vytauto kambarys.

Saviraiškos forma ir darbas.

Šiuo metu Klaipėdoje, galerijoje „Si:said”, veikia Tavo paroda „Trust it, use it, prove it”. Papasakok, kokia šios parodos idėja?

Parodos „Trust it, use it, prove it” koncepcija prasidėjo nuo katalogų, gaunamų į pašto dėžutę. Man visada buvo įdomu, kaip juose yra kuriamas ir vaizduojamas tobulas žmonių gyvenimas. Dėl to pradėjau kurti savo iliuzinę erdvę, kurioje fotografija tampa dimensinė ir žiūrovas pradeda mąstyti, kas yra tikra, o kas ne.

Kaip vyko parodos kūrybinis procesas?

Parodoje pristatau savo pusmečio darbus. Viskas prasidėjo nuo įvairių bandymų kurti erdvę iš fotografijų. Teko pasitelkti įvairias meno šakas, apimančias ne tik fotografijos žanrą. Šią temą nagrinėjau parodose Italijoje ir Nyderlanduose. Nusprendžiau jas visas sujungti į vientisą projektą, jį šiuo metu pristatau Klaipėdoje “Si:said” galerijoje.

Kuo vadovaujiesi fotografuodamas? Kaip apibūdintum savo braižą?

Dažniausiai fotografuoju jau turėdamas aiškų konceptą ar net eskizą ant popieriaus, kaip viskas turi atrodyti. Pats kūrybinis procesas vyksta prieš fotosesiją, o ne jos metu. Manau, kad mano darbus įmanoma atpažinti pažvelgus į juos keletą kartų ir suvokus, jog kažkas ten ne taip.

Vytautas_Kumza_Immersionsgehe

Vytautas Kumža, „Immersionsgehege”. Ši fotosesija buvo sukurta specialiai projektui „Immersionsgehege”, kuris vyko „Kunsteverein Siegen”, Vokietijoje. Parodos pavadinimas reiškia tam tikrą zoologijos sodo aplinką gyvūnams, dėl to parodos kuratorius paprašė menininkų sukurti seriją darbų pasitelkiant skirtingus fotografijos žanrus. Mados fotosesija buvo skirta reprezentuoti gyvūnus, nenaudojant jų pačių.

Kas Tau suteikia įkvėpimo, idėjų?

Aplinkos stebėjimas ir fotografijos pritaikymas joje.

Kokia Tavo patirtis fotografijos pasaulyje?

2016 metais buvau atrinktas ir nominuotas Europos fotografijos apdovanojimams, būtent todėl rengiau parodą „Fotografia Fondazione Modena” Italijoje. Mano darbai buvo pristatyti „Unseen” fotografijos festivalyje, „Kunstverein Siegen”, „Studio 47″ ir PUNT WG galerijose. Jau penkerius metus dirbu žymių mados fotografų Blommers ir Schumm asistentu, tenka dirbti su „Vogue”, „Dazed and Confused”, „i-D”, Calvin Klein ir kitais klientais.

Papasakok, kaip įsivaizduoji kelerius artimiausius kūrybos metus. Kokių turi tikslų?

Ateinančiais metais tikiuosi baigti studijas, kol kas tai svarbiausias tikslas. O vėliau noriu išvykti pagyventi kur nors kitur ir pamėginti save realizuoti naujoje aplinkoje. Taip pat tikiuosi, kad rasiu laiko subalansuoti komercinius ir meninius projektus.

Galbūt fotografijos srityje turi autoritetų? Jei taip, kas jie ir kodėl?

Didžiausi autoritetai yra mano dėstytojai ir draugai, kurie labiausiai mane palaiko ir padeda.

Jei Tau reikėtų rinktis kitą veiklos sritį, visiškai nesusijusią su fotografija, kokia ji būtų?

Tikriausiai būčiau sodininku. Nes tai yra susiję su aplinkos kūrimu.

Parašykite komentarą