Pažink violončelės anatomiją!

2018 m. birželio 28 d. – liepos 6 d. Klaipėdos tarptautinė violončelės akademija (arba KIVA) pratęs pernai vykusio pirmojo Klaipėdos tarptautinio violončelės festivalio ir konkurso idėjas. Išskirtinio dėmesio ir daugybės teigiamų atgarsių sulaukęs pastarasis renginys tapo vienu didžiausių ir sėkmingiausių Klaipėdos – kultūros sostinės metų įvykių. Siekiant plėtoti violončelės muzikos tradicijas Klaipėdoje ir stiprinti profesinį jaunųjų atlikėjų meistriškumą buvo nutarta surengti tarptautinę violončelės akademiją. Devynias dienas nuo ryto iki vakaro uostamiestis vėl prisipildys nuostabių violončelės garsų.

Koncertų programa

KIVA_06_28Birželio 28 d., ketvirtadienis, 19.00 val., Klaipėdos koncertų salė
KIVA atidarymo koncertas
Klaipėdos kamerinis orkestras
Meno vadovas ir solistas Mindaugas Bačkus
Solistai:
Kenta Uno (Austrija)
Bruno Cocset (barokinė violončelė, Prancūzija)
Martti Rousi (violončelė, Suomija)
Karine Georgian (violončelė, Didžioji Britanija)
Dirigentas Martynas Staškus
Programa: Antonio Vivaldi, Joseph Haydn, Somei Satoh, Aulis Sallinen, Arvydas Malcys.

Bilietai – 10,80 Eur

Violončelės akademijos atidarymo koncerte kartu su Klaipėdos kameriniu orkestru, vadovaujamu violončelininkų sąjūdžio Klaipėdoje iniciatoriaus Mindaugo Bačkaus, pasirodys pripažinti instrumento meistrai. Tai – KIVA pedagogai Bruno Cocset (Prancūzija), Martti Rousi (Suomija), Karine Georgian (Didžioji Britanija).

Nenuilstantis atlikėjas ir tyrinėtojas, pripažintas pedagogas ir barokinės muzikos ansamblio „Les Basses Réunies” įkūrėjas B. Cocset suteiks barokinei violončelei savitą skambesį. Pelnęs tarptautinį pripažinimą kaip vienas žymiausių Suomijos stygininkų, M. Rousi dažnai koncertuoja su iškiliausiais Skandinavijos ir Europos orkestrais.

K. Georgian – įžymiojo violončelininko ir pedagogo Mstislavo Rostropovičiaus mokinė, prestižinio P. Čaikovskio konkurso I premijos ir aukso medalio laimėtoja. Jos studentu Karališkajame muzikos koledže Mančesteryje buvo ir M. Bačkus. Simboliška, kad šiame koncerte jie abu atliks Arvydo Malcio Concerto grosso 2 violončelėms ir styginių orkestrui.

2017 m. vykusį Klaipėdos tarptautinį violončelės konkursą primins jo II premijos laureato ir KKO simpatijos prizo laimėtojo Kenta Uno (Austrija) pasirodymas.

Atidarymo koncertui diriguos Martynas Staškus, sukaupęs įvairialypę patirtį tiek dirbdamas profesionalioje scenoje, tiek ugdydamas jaunuosius talentus. Jis diriguoja spektakliams Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre, vadovauja Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos simfoniniam orkestrui.

kiva_06-29Birželio 29 d., penktadienis, 21.00 val., klubas „Raketa”
Stephan Braun (džiazo violončelė, Vokietija)
Programa: džiazo improvizacijos.

Bilietai – 6,80 Eur

Šiame koncerte karaliaus džiazo violončelė, meistriškai valdoma Stephano Brauno. Atlikėjas studijavo klasikinę ir džiazo violončelę Hamburgo ir Berlyno universitetuose. Bendradarbiavo įvairiuose projektuose su teatro trupėmis, tokiomis kaip Hamburgo „Deutsches Schauspielhaus” ar „Berliner Ensemble”, taip pat su Šiaurės Vokietijos radijo bigbendu ar grodamas džiazo atlikėjų grupėse. Su savo džiazo trio pelnė pirmąją premiją Bukarešto tarptautiniame džiazo konkurse.

Violončelininkas koncertavo žymiuose festivaliuose ir koncertų salėse: Vienos valstybinėje operoje, Amsterdamo „Concertgebouw”, Paryžiaus Olimpijos teatre, violončelės festivalyje „New Directions” Kelne, Rutesheimo violončelės akademijoje, Šiaurės jūros džiazo festivalyje Roterdame, Toronto ir Monrealio džiazo festivaliuose ir kt. Kaip įvairių džiazo grupių narys įrašė daugiau nei 20 kompaktinių plokštelių. Šis patyręs atlikėjas sykį atrado ir visiems laikams įsidėmėjo atsakymą į klausimą, kur yra violončelės valdos džiazo karalystėje – tai grūvas.

KIVA_06_30Birželio 30 d., šeštadienis, 21.00 val., Šv. Pranciškaus Asyžiečio koplyčia
„Violončelės istorijos: violončelės gimimas…”
Bruno Cocset (barokinė violončelė, Prancūzija)
Programa: Diego Ortiz, Girolamo Frescobaldi, Giovanni Baptista Vitali, Domenico Gabrielli,
Giuseppe Maria Jacchini, Antonio Vivaldi, Jean Barrière.

Nemokamai

Reto ir ypatingo skonio barokinės violončelės programa subalansuota šios muzikos mėgėjams. Grieždamas barokine violončele su žarnų stygomis B. Cocset daugelį metų eksperimentavo su instrumentų konstrukcija ir skambesiu, įvairioms koncertinėms bei įrašų programoms sukūrė ir išbandė 9 naujus instrumentus. Baigęs barokinės violončelės studijas Paryžiaus nacionalinėje muzikos ir šokio konservatorijoje dviem dešimtmečiams tapo „klajojančiu violončelininku”. Šis laikotarpis buvo ypač gausus muzikinių pažinčių ir įvairių patirčių su autentiško baroko muzikos atlikimo entuziastais.

B. Cocset nuolat kviečiamas koncertuoti, taip pat daug laiko skiria dėstymui Paryžiaus nacionalinėje muzikos ir šokio konservatorijoje bei Ženevos aukštojoje muzikos mokykloje. Katalonijos aukštojoje muzikos mokykloje Barselonoje jis įkūrė istorinės violončelės klasę, Bretanėje – Vanneso senosios muzikos institutą, kuris organizuoja Europos senosios muzikos akademiją, instrumentų gamybos dirbtuves, kaupia muzikos literatūrą nuo renesanso iki XIX amžiaus.

KIVA_07_02Liepos 2 d., pirmadienis, 19.00 val., KKKC Parodų rūmai
KIVA pedagogų koncertas „Solo per amžius” / „Solo’s through the ages”
Andrzej Bauer (violončelė, Lenkija)
Roel Dieltiens (violončelė, Belgija)
Mindaugas Bačkus (violončelė)
Programa: Jean-Louis Duport, Auguste Franchomme, Adrien-François Servais, Alfredo Piatti, David Popper, Sofia Gubaidulina, Andrzej Bauer, Jacek Grudzień, Roel Dieltiens, Algirdas Martinaitis.

Nemokamai

Solo per amžius nuo XVIII iki XXI a. su savo violončelėmis keliaus KIVA pedagogas Andrzejus Baueris, Roelis Dieltiensas ir Mindaugas Bačkus.

ARD tarptautinio konkurso Miunchene pirmosios premijos, tarptautinio muzikos konkurso „Prahos pavasaris” ir Europos Parlamento bei Europos Tarybos įsteigtų premijų laureatas Andrzejus Baueris surengė rečitalius Amsterdame, Paryžiuje, Hamburge ir Miunchene. Kaip solistas jis koncertavo su garsiais Europos simfoniniais bei kameriniais orkestrais. Gausiame atlikėjo repertuare ypatingą vietą užima šiuolaikinė muzika ir specialiai jam sukurti kūriniai.

Belgų violončelininkas ir kompozitorius R. Dieltiensas anksti pelnė pripažinimą tarptautinėje arenoje ir tapo vienu įtakingiausių tiek šiuolaikinės, tiek barokinės violončelės autoritetų. Charizmatiška asmenybė, pavergiantis muzikalumas ir originalus mąstymas lėmė tai, jog vos solinę karjerą pradėjęs atlikėjas buvo kviečiamas koncertuoti į didžiausius klasikinės muzikos centrus.

Mindaugas Bačkus – violončelininkas, išbandęs visus įmanomus amplua: ir solisto, ir ansamblių bei orkestrų nario. Jo muzikinių interesų horizontai nepaprastai platūs: nuo baroko iki šiuolaikinių opusų, nuo tradicinio violončelės skambesio iki elektroakustinių eksperimentų ir dalyvavimo teatro projektuose.

KIVA_07_03Liepos 3 d., antradienis, 20.00 val., Klaipėdos „Kultūros fabriko” daugiafunkcė salė
„Cello Dance Jam Session”
Improvizuota violončelių ir šokio meno naktis
Moderatorius Stephan Braun (violončelė, Vokietija)
Improvizuoja KIVA dalyviai.

Violončelės akademijos dalyviai kiekvieną dieną pradės kūrybinėje judesio laboratorijoje „Griežk violončele – judėk pats!” Jie ten mokysis kūno atpalaidavimo, judesio meno, improvizacijos, kas jiems padėtų atlikėjo veikloje siekti geresnių rezultatų. Savo naujai įgytą patirtį jie atskleis improvizuotoje violončelių ir šokio meno naktyje kartu su DJ bei šiuolaikinio šokio teatro „Padi Dapi Fish” atlikėjais. Pasak minėto teatro vadovės Agnijos Šeiko, „žiūrovas bus kviečiamas į čia ir dabar kuriamą veiksmą. Žiūrovas bus laisvas judėti erdvėje, nebus sėdimų vietų. Renginį moderuosiantis violončelininkas Stephanas Braunas turi labai didelę improvizacijos patirtį, taip pat daug kūręs su šokėjais. Judesys ir garsas inspiruoja vienas kitą, niekas nesuplanuota, o yra gyva ir netikėta.”

Nemokamai

KIVA_07_04Liepos 4 d., trečiadienis, nuo 18.00 val., Klaipėdos apskrities viešosios I. Simonaitytės bibliotekos kiemelis
KIVA dalyvių MARATONAS
Dalyvauja Klaipėdos kamerinis orkestras
Meno vadovas Mindaugas Bačkus
Programa: įvairių autorių kūriniai violončelei solo, su fortepijonu arba orkestru.

Nemokamai

Šiame violončelės muzikos maratone pasirodys visi KIVA dalyviai. Miesto centre esančios Klaipėdos apskrities viešosios I. Simonaitytės bibliotekos kiemelyje koncertų metu skambės įvairių autorių kūriniai violončelei solo arba su fortepijonu. Baigiamajame maratono etape išgirsime ir violončelininkams akompanuosiantį Klaipėdos kamerinį orkestrą.

KIVA_07_05Liepos 5 d., ketvirtadienis, 21.00 val., Šv. Pranciškaus Asyžiečio koplyčia
KIVA baigiamasis koncertas I
Klaipėdos kamerinis orkestras
Meno vadovas Mindaugas Bačkus
Solistai: KIVA dalyviai
Programa: Antonio Vivaldi, Edward Elgar, Joseph Haydn, Piotr Čaikovskij.

Nemokamai

KIVA dalyviai patys ryškiausi jaunieji violončelininkai I baigiamajame koncerte pasirodys su Klaipėdos kameriniu orkestru. Skambės italų baroko genijaus Antonio Vivaldi Koncertas violončelei ir orkestrui c-moll, didžiojo Vienos klasiko Josepho Haydno Koncertas violončelei ir orkestrui C-dur, britų kompozitoriaus Edwardo Elgaro Koncertas violončelei ir orkestrui bei rusų autoriaus Piotro Čaikovskio Variacijos rokoko tema. Akademijos metu dar geriau pažinę violončelės instrumento anatomiją, pasisėmę žinių iš garsiausių pedagogų, įkvėpti lietuviško pajūrio gamtos grožio, jie demonstruos savo gebėjimus violončelės muziką jau spėjusiai pamilti miesto bendruomenei.

KIVA_07_06_12Liepos 6 d., penktadienis, 12.00 val., KKKC Meno kiemas
Koncertas visai šeimai
Suzuki violončelės laboratorijos „Aš, violončelė ir mano šeima” baigiamasis renginys
Dalyvauja “Suzuki” akademijos šeimos
Vadovas Valdas Povilaitis.

Nemokamai

KIVA metu vykusi Suzuki violončelės laboratorija „Aš, violončelė ir mano šeima” supažindino klaipėdiečių šeimas su violončele, skatino suaugusiuosius mokytis kartu su vaikais. Laboratorijos užsiėmimus vaikams ir jų tėveliams vedė Lietuvos Suzuki asociacijos prezidentas, violončelininkas ir pedagogas Valdas Povilaitis. Su savo įkurtos Violončelės mokyklos mokiniais 2017 m. jis dalyvavo Klaipėdos tarptautiniame violončelės festivalyje.

V. Povilaičio sėkmingai puoselėjamas japonų pedagogo ir smuikininko Šiniči Suzuki metodas remiasi unikaliu esminiu principu – kiekvienas vaikas gali išmokti muzikuoti būdamas mylinčioje ir lavinančioje aplinkoje. Suaugusiuosius turėtų motyvuoti Suzuki principas, kad pradėti mokytis muzikos niekada nėra per vėlu!

Šiame koncerte išgirsime violončelėmis kartu muzikuojančius vaikus ir jų tėvelius. Pačiam mažiausiam dalyviui bus tik 5 metai. Renginys skirtas šeimos kultūrinėms vertybėms plėtoti, kurti meile, menu, jautrumu ir tarpusavio bendravimu pagrįstą aplinką šeimoje bei visuomenėje.

KIVA_07_06_20Liepos 6 d., penktadienis, 20.00 val., Klaipėdos koncertų salė
Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo dienai
KIVA baigiamasis koncertas II
Dalyvauja violončelininkų ansambliai, orkestras ir choras
Ansamblių ir orkestro vadovas Joseph Hasten (violončelė, Vokietija)
Choro dirigentas Algirdas Biveinis
Programa: įvairių kompozitorių muzika
Koncerto pabaigoje bus giedama „Tautiška giesmė”

Nemokamai

Violončelės akademijos baigiamasis renginys vyks liepos 6 dieną ir bus skirtas Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo dienai paminėti. Jame koncertuos iš KIVA dalyvių suburti violončelininkų ansambliai, orkestras ir choras.

Violončelininkų ansamblį bei orkestrą parengė Josephas Hastenas, pelnęs pripažinimą kaip vienas iškiliausių Vokietijos violončelės pedagogų. Violončelės meno paslapčių jis sėmėsi Tarptautinėje Yehudi Menuhino muzikos akademijoje Gštade (Šveicarija) pas patį Yehudį Menuhiną. Kaip atlikėjas ir pedagogas koncertavo ir dėstė kamerinį ansamblį daugelyje Europos šalių. Jis yra Tiubingeno muzikos mokyklos kamerinio orkestro ir prestižinio violončelių ansamblio „+- 12Vc” meno vadovas.

Violončelininkų chorą parengęs jaunosios kartos dirigentas Algirdas Biveinis šiuo metu studijuoja orkestrinį dirigavimą Graco muzikos ir vaizduojamųjų menų universitete (Austrija). Tai „puikus neakademiško mąstymo muzikantas, drąsiai bandantis neįprastas spalvas ir sprendžiantis sudėtingas muzikines idėjas” (Beata Baublinskienė, „Lithuanian Music Link” Nr. 12).

Koncerte bus nepamiršta ir tradicija šią ypatingą dieną kartu su visais pasaulio lietuviais sugiedoti Vinco Kudirkos „Tautišką giesmę”. Taip bendrystės jausmą patirs ne tik visi akademijos dalyviai, bet ir koncerto publika.

KIVA_Koncertai_netiketose_vietoseBirželio 28 d. – liepos 6 d. netikėtose Klaipėdos vietose
KIVA dalyvių koncertai

Nemokamai

Renginių vietos:

Klaipėdos koncertų salė – Šaulių g. 36, Klaipėda
KU Menų akademija – K. Donelaičio g. 4, Klaipėda
Šv. Pranciškaus Asyžiečio koplyčia – Savanorių g. 4, Klaipėda
Klaipėdos „Kultūros fabrikas” – Bangų g. 5A, Klaipėda
Klubas „Raketa” – Bangų g. 5A, Klaipėda
KKKC Parodų rūmai – Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda
KKKC Meno kiemas – Bažnyčių g. 4, Klaipėda
Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka – Herkaus Manto g. 25, Klaipėda.

Klaipėdos koncertų salės informacija

Parašykite komentarą