„100 mitų Lietuvai”: edukacinė Patricijos Gilytės kūrinio transformacija

KKKC Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) atidarant Kauno galerijos „Meno parkas” parodą „Ne muziejus…”, viena iš autorių Patricija Gilytė, pastebėjusi, kad mažieji parodos lankytojai domisi jos instaliacija „Natiurmortas su kranais ir jūra. 13-as kadras”, pasiūlė baigiantis ekspozicijai surengti edukacinį užsiėmimą ir leisti jauniesiems kūrėjams transformuoti jos kūrinį.

Patricijos_Gilytes_instaliacija

Patricija Gilytė, „Natiurmortas su kranais ir jūra. 13-as kadras“ (porolonas, magnetai, 2018 m.). Nerijaus Jankausko nuotr.

Patricijos Gilytės kūrybai būdinga temas nagrinėti pasitelkiant įvairiausias stilistikas, medžiagas, objektus, mechaninius elementus, taip pat – kviestis bendradarbiauti kvalifikuotą komandą – kompozitorius, operatorius, fotografus ir kitus profesionalus, kurie padėtų drąsiai eksperimentuoti ir pasiekti užsibrėžto tikslo – taiklaus ir unikalios išraiškos kūrinio. Dar vienas svarbus Patricijos Gilytės kūrybos aspektas – performatyvumas, įsitvirtinęs kaip kūrybinė strategija jau nuo 2000-ųjų metų. Sąveika su aplinka, anot autorės, nenutrūksta ir ruošiant parodą – jos kūryba transformuojasi veikiama įvairių sąlygų. Objektas „Natiurmortas su kranais ir jūra. 13-as kadras”, kaip ir kiti menininkės projektai, yra tęstinis: autorė jį sukūrė atsižvelgusi į KKKC Parodų rūmų erdvės bei uostamiesčio ypatumus.

Vyduno_gimnazistu_instaliacija

Klaipėdos Vydūno gimnazijos mokiniai edukacinėje popietėje „Lietuvos šimtmečio ženklas“ sukūrė instaliaciją „100 mitų Lietuvai“. Nerijaus Jankausko nuotr.

Menininkės pasiūlymą transformuoti jos kūrinį entuziastingai priėmė Klaipėdos Vydūno gimnazijos 5 m klasės mokiniai su dailės mokytoja A. Žvinklyte-Rimšiene, muzikos mokytoja I. Bertuliene, auklėtoja bei literatūros mokytoja L. Bručkiene. Paskutinę Kauno galerijos „Meno parkas” parodos „Ne muziejus…” eksponavimo dieną jie su mokytojų ir tėvelių palaikymo komanda edukacinėje popietėje „Lietuvos šimtmečio ženklas” įsitraukė į kūrybinį procesą ir, pratęsdami menininkės Patricijos Gilytės sukurto Klaipėdos reljefo „Natiurmortas su kranais ir jūra. 13-as kadras” temą bei atliepdami šių dienų aktualijoms, instaliaciją transformavo į naujo Klaipėdos šimtmečio ateities simbolį „100 mitų Lietuvai”.

Mokiniai nusprendė, kad, kurdami pasveikinimą Lietuvai, interpretuos 100 metų vaizdinį. Iš jų pačių sukurtų ir bendraklasiams pristatytų 19 eskizų jaunieji kūrėjai išsirinko labiausiai patikusį, jį papildė vieni kitų idėjomis ir į KKKC Parodų rūmus atėjo jau žinodami, ką ir kodėl nori sukurti. Skaičius „100″ mokinių buvo apipintas prasmėmis: vienetas tapo Klaipėdos švyturiu – rodančiu kelią, neleidžiančiu paklysti, jungiančiu vandenį, žemę ir dangų; nulis centre tapo Lietuvos kontūrais, apgaubtais tradicine ornamentika puošta juosta, dar vienas nulis tapo Gyvybės medžiu – sąsaja su praeitimi, dabartimi ir ateitimi, su tradicijomis ir modernumu, su mūsų šaknimis ir kūrybiniu polėkiu. Užrašas ,,100 metų Lietuvai” kūrybinio proceso metu labai simboliškai transformavosi į ,,100 mitų Lietuvai” ir bendru sutarimu buvo paliktas toks – papildantis kompoziciją naujomis prasmėmis: juk mitai jungia mus su senąja Lietuva, jos kultūra ir pasaulėjauta, o tai, kas kuriama dabar, kada nors gali virsti naujais mitais… Renginį vainikavo vaikų atlikta J. Cechanovičiaus daina ,,Lietuva – dainų šalis”.

Meninė instaliacija dalyvauja Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuotoje akcijoje „Vasario 16-ąją švęsk linksmai ir išradingai” ir Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos paskelbtame Šimtmečio konkurse klasėms.

Parašykite komentarą