Šiuolaikinė dykumų architektūra

0 1 VIRSELIUI Endémico-Resguardo-Silvestre_1 - CopyKažin ką būtų pagalvoję senieji dykumų klajokliai berberai, beduinai ar Kolorado slėnio indėnai anapus Atlanto, savo valdose išvydę šiuolaikinės architektūros namus su XXI-ojo amžiaus komunikacijomis ir baseinais, futuristiniais bokštais, automobiliais ir net PRADA parduotuve vidury dykumos… Ką jau ten bekalbėti, apie tai, vidury Gobio dykumos Azijoje pūpsos net ir didžiulis šiuolaikinio meno muziejus…

Menas ir „šopingas” dykumoje

Sveiki atvykę į Gobio dykumą! Kinija-Mongolija. Nuo civilizacijos gana izoliuotame, tačiau šiuo metu sparčiai vystomame Ordoso mieste, iš visų pusių apsuptame kalnų ir dykumų stepių, ir priklausančiame dviems šalims: Kinijai bei vadinamąjai Vidinei Mongolijai (mongolų autonominis regionas šiaurės ir rytų Kinijoje) stovi milžiniškas, juodas objektas. Tai yra išties įspūdingas, ultra-modernios architektūros Ordoso miesto ir meno muziejus, kuris buvo atidarytas 2011 m., o jį suprojektavo visame pasaulyje žinomi kinų architektai „MAD Architects” iš Pekino, besispecializuojantys futuristinėse statybose.

Gobio dykumai priklausančioje Ordoso dykumoje, ant nedidelės kalvos, kinai pastatė futuristinį muziejų, išnyrantį į paviršių lyg po geros smėlio audros, o banguojančius muziejaus fasadus padengę juodomis metalinėmis plokštėmis, sukūrė ypatingą kontrastą muziejaus interjero erdvėms, kurios yra sniego baltumo, o pro stoge esančias skyles sklindanti natūrali dienos šviesa, viduje sukuria kone kosminę atmosferą. Tiesa, kol kas modernėjančiame Ordose gyvena vos keli tūkstančiai gyventojų, nes kinų vyriausybė niekaip neįkalba gyventojų čia persikelti iš atokiau esančio senojo miesto, tad kol kas neaišku kiek ir kokių meno gerbėjų pritrauks šis milžiniškas muziejus…

Tuo tarpu kitapus Ramiojo vandenyno aštuoni Kolorado universiteto architektūros studentai gavo užduotį rekonstruoti navajų genties palikuonės Lorraine Nakai namelį Jutos dykumoje. Jutos valstija, JAV. Čia gyvenanti garbingo amžiaus indėnų kilmės moteris turėjo seną medinį namą ir didžiulę knygų kolekciją. Taigi, transformuodami namelio interjerą, studentai suprojektavo 15 metrų ilgio medinių lentynų sistemą, į kurią sutilpo ne tik visa namo šeimininkės knygų kolekcija, bet ir į lentynų sistemą buvo integruotas nedidelis miegamasis.

Likusioje pailgo namo erdvėje atsirado modernios virtuvės ir svetainės zonos su navajų kultūros simboliu – židiniu kambario centre. Namo eksterjeras taip pat įgavo šiuolaikinę faktūrą – namelio fasadai buvo išstiklinti permatomis plokštėmis iš ekologiško perdirbto stiklo, taip atverdami šeimininkei laukinį dykumos kraštovaizdį. Namelio rekontrukcijos projektas užtruko 80 dienų ir kainavo 25 000 dolerių, kuriuos skyrė „DesignbuildBLUFF” fondas, padedantis indėnų rezervato gyventojams susitvarkyti savo senuosius namus.

Meno ir arhitektūros dykumose netrūksta, bet gal norėtumėte apsipirkti prabangioje europietiškoje parduotuvėje? Prašom, „PRADA” jūsų paslaugoms! Teksasas, JAV. Neįtikėtina, bet Marfos dykumoje, ties „U.S. Route 90″ greitkeliu pūpso itališka „Prada” parduotuvė, tiesiog vidury dykumos. Tiesa, vos atidarius šią 80 000 dolerių kainavusią „Prada” parduotuvę-instaliaciją, kurią sukūrė du menininkai iš Berlyno – ją iškart nusiaubė vietos chuliganai. Praėjus vos trims dienoms po atidarymo iš parduotuvės jie išnešė visą praduotuvės turinį: 6 rankines ir 14 dešinės kojos batų… Vėliau „Prada” parduotuvė-skulptūra buvo atstatyta ir toliau vaidenasi Marfos dykumoje, prie ilgojo, Rytų ir Vakarų pakrantes jungiančio, greitkelio.

Dykumų viešbučiai

4 siwa 6261Dabar ieškome viešbučio dykumoje… Egiptas. Siwa oazė Libijos dykumoje – tai berberų kraštas, kuriame žmonės gyveno jau prieš 10 tūkstančių metų. Ilgus amžius berberai čia „drėbė” įspūdingus namus iš molio ir dumblo, kuriuose žmonės gyvena dar ir dabar. Deja, šis Šiaurės Afrikos architektūros paveldas po truputį nyksta, tačiau EQI (Environmental Quality International) architektai kartu su investuotojais nusprendė dalį šių statinių išsaugoti ir net pritraukti turistų į šį izoliuotą kraštą, esantį vos 50 km nuo Libijos sienos. Restauravę kelis apleistus berberų namus, jie čia įrengė ekologišką viešbutį „Adrere Amellal Hotel”.

Šiame asketiškame viešbutyje jūs tikrai negalėsite pasinaudoti wi-fi, telefono linija ir net elektra! Jų čia paprasčiausiai nėra, nes viešbučio kūrėjai viską stengėsi atkurti tradiciniais metodais, pvz. pastatų struktūra yra sutvirtinta naudojant tradicinį kershef mišinį (uolų druskos ir dumblo mišinys), vieninteliai šviesos šaltiniai – žibalinės lempos, žvakės ir saulė, o apie viešbučiams paprastai būdingus oro kondicionierius galite net nepradėti svajoti… Užtat viešbutis Siwa oazėje garantuoja visišką ramybę ir neaprėpiamus dykumos horizontus, be to, visuomet galima įmerkti kojas į šalia esantį oazės ežerą.

Meksika. Gvadalupės slėnis, Baja pusiasalis. Vieta, kurioje dykumų kraštovaizdžių, vyno ir įdomios architektūros mėgėjai gali rasti netikėtą, ekologiškų namelių kompleksą „Endémico”. Nors šis slėnis garsėja kaip vynuogių plantacijų regionas, tačiau visas viešbučio kompleksas buvo įrengtas ne derlingose, vietovėse, o atvirkščiai – dykumai labai artimoje, uolėtoje slėnio aplinkoje. San Diego architektai „Gracia Studio” kalvotoje, akmeningoje vietovėje įrengė 20 medinių namelių „kabinų”, su itin moderniais ir kompaktiškais interjerais ir net veikiančiu WiFi! Taigi, gera žinia nenorintiems perdaug atitrūkti nuo civilizcijos ir žmonių – ši vieta tikrai patiks, nes turėsite ir atostogaujančių kaimynų iš aplinkinių „kabinų”. Be to, visas kompleksas priklauso organizacijai „Design Hotels”, vienijančiai aukščiausius dizaino ir architektūros kriterijus atitinkančius viešbučius visame pasaulyje (tokių yra vos 250), tad bet kuris jų sistemoje pasirinktas viešbutis jau savaime yra dėmesio vertas dizaino objektas.

Grįžtame į JAV. Arizonos dykuma, Didysis kanjonas, kvapą gniaužiantys stačių šlaitų tarpekliai, visiška tyla ir nesibaigiantis kelias per dykumą… beveik kaip iš Jacko Kerouaco romano „Kelyje”. Štai tokioje aplinkoje stovi „Amangiri Resort” viešbutis, kur civilizacijai galėsite pasakyti: „viso gero”, tačiau to negalėsite pasakyti įspūdingai šiuolaikinei architektūrai. Mat, šiame dizaino viešbutyje yra 34 apartamentai su puikiais interjerais, iš kurių atsiveria pritrenkiantys dykumos vaizdai. Visą šį dizaino miražą suprojektavo trijų architektų komanda: Rick Joy, Marwan Al-Sayed ir Wendell Burnette. Vargu, ar dabar dar įmanoma rasti gražesnio dizaino oazę dykumoje. Tiesa, čia atvykus, kompiuterį teks pamiršti, nes interneto čia tikrai nėra. Užtat galima mirkti baseine, kiurksoti viešbučio meno galerijoje ir bibliotekoje, keliauti prie Kolorado upės, laipioti uolomis, o pakeliui netgi sutikti tikrų kojotų… Tačiau už visą šį malonumą pakloti teks nemažai – nuo 1000 iki 3600 JAV dolerių už naktį viešbutyje, priklausomai nuo to, kokį apartamentą pasirinksite.

Nepatinka viešbučiai? Žinokite, galite išsinuomoti ir visą namą dykumoje, bet apie tai jau kitoje straipsnio dalyje.

FOTO ©: Shu He, Scott Zimmerman, David Hevesi, Omar Hikal, Luis Garcia, Joe Fletcher.

Taip pat skaitykite: Šiuolaikinė dykumų architektūra (II dalis)

Parašykite komentarą