„Le Tour du Chocolat“. Paryžiaus šokoladas ir architektūra

Žinote, prieš porą metų vienas iš mano laukiamiausių filmų buvo Woody Alleno „Vidurnaktis Paryžiuje” („Midnight in Paris”, 2011). Tiesa, šis metrui išėjo skystas ir didelio įspūdžio nepadarė. Kartais nutinka, kad net mėgstamiausi režisieriai susimauna. Kita vertus, būtent šis filmas pametėjo idėją pasibastyti po Prancūzijos sostinę kiek neįprastu maršrutu, ne po muziejus, galerijas, sendaikčių turgus, knygynus ar parkus. Taikiklyje – prancūziškas šokoladas bei istorinės Paryžiaus šokolado ateljė, saldainių krautuvėlės ir jų užburianti architektūra.

Nuo to laiko, kai Paryžiuje buvo atidaryta pirmoji šokolado krautuvėlė, o karalius Liudvikas XIV leido iki tol niekam nežinomam prancūzui Danieliui Chaillou’iui pardavinėti produktą, pavadinimu „chocolat”, praėjo nei daug, nei mažai – 353 metai. Visa tai nutiko nedidelėje Rue de l’Arbre Sec gatvelėje, esančioje šalia Luvro muziejaus (metro stotelė Louvre-Rivoli). Būtent šioje gatvėje paryžiečiai pirmiausia galėjo nusipirkti tikro šokolado. Taigi turą po Paryžiaus šokolado krautuves galima pradėti šioje gatvėje arba nuo Luvro (metro stotelė Palais Royal-Mus ée du Louvre).

Šalia Luvro ir Tiuilri sodų esanti Rivoli gatvė iš karto atvers jums kelių ypatingų šokolado ateljė duris. Čia įsikūrusi „La Maison Angelina Chocolate”, šokolado kavinė su įspūdingu istoriniu interjeru, ir šiuolaikiniai šokolado rūmai „La Maison du Chocolat” (metro stotelės Louvre-Rivoli arba Châtelet).

„La Maison Angelina Chocolate"

„La Maison Angelina Chocolate”

Pirmoji čia atsirado dar 1903 m., o jos architektas olandas Edouardas-Jeanas Niermansas sukūrė šiai šokolado ateljė žavingojo Belle Époque stiliaus interjerą su gausia lubų ir sienų puošyba (bagetais, karnizais, medalionais, kapiteliais, rozetėmis ir piliastrais), taip pat art deco stilistikos freskomis, šviestuvais ir veidrodžiais. Tuo metu čia nuolat lankydavosi tokios Paryžiaus įžymybės kaip rašytojas Marcelis Proustas ar madmuazelė Coco Chanel, kuri visuomet sėdėdavo prie to paties staliuko. Dabar „La Maison Angelina Chocolate” garsėja savo karštu šokoladu „L’Africain”, gaminamu pagal senovišką receptą, šokoladiniu desertu „The Mont-Blanc” ir daugybe kitų klasikinių prancūziško šokolado kūrinių.

„La Maison du Chocolat“ desertai.

„La Maison du Chocolat“ desertai

Antroji vieta – „La Maison du Chocolat” – duris atvėrė taip pat istoriniame Rivoli gatvės pastate, tačiau jau gerokai vėliau, po karo, 1955 m., ir greitai spėjo savo šokoladiniais Ganache pyragaičiais bei įdarytais Praline saldainiais išgarsėti visame pasaulyje, tad dabar puikuojasi hauté chocolate – aukštosios šokolado mados – titulą.

„La Maison du Chocolat“ desertai

„La Maison du Chocolat“ desertai

Hauté Chocolate batalionas

Kiek dešniau esančioje madingoje Saint-Honoré gatvėje (metro stotelės Palais Royal-Mus ée du Louvre arba Ternes) patenkame į didįjį hauté chocolate ir hauté couture masyvą. Čia, tarp prabangių Paryžiaus viešbučių ir tokių garsių mados namų, kaip „Lanvin”, „Hermès”, „Givenchy”, „Yves Saint Laurent”, „John Galliano” ir daugybės kitų, galima rasti ir tikrą šokolado „kutiūro” batalioną.

„Ladurée Royale" kepyklėlė

„Ladurée Royale” kepyklėlė

Pirmiausia skubame į paryžiečių pasididžiavimo objektą, „Ladurée Royale” kepyklėlę, įkurtą dar 1862 m. malūnininko ir rašytojo Louiso Ernesto Ladurée. Čia kepami turbūt skaniausi Saulės sistemoje prancūziški Macaron sausainiai. Toje pačioje gatvėje išsidėstę ir visame pasaulyje garsių šokolado meistrų Michelio Cluizelio, Jeano-Paulo Hévino, Patricko Roger šokolado namai.

„Hédiard" krautuvėlė-kavinė

„Hédiard” krautuvėlė-kavinė

Pasukus į karališkąją – Rue Royale – gatvelę, įsiterpusią tarp Konkordo ir Madeleine aikščių (metro stotelės Madeleine arba Concorde), duris atvers prabangi „Hédiard” krautuvėlė-kavinė, vynu, kava ir šokoladu stebinanti nuo 1854-ųjų. O netoliese įvairiausiomis spalvomis akį rėžia ir moderni, ekstravagantiška „Fauchon” eklerų bei įvairiausių saldumynų parduotuvė, veikianti nuo 1886 m. (metro stotelė Madeleine). Prie pat Konkordo aikštės yra ir garsioji „Maxim’s de Paris” šokoladų krautuvė (metro stotelė Concorde).

Eidami Saint-Honoré gatve taip pat pasieksite ir Place Vendôme aikštę. Čia stovi garsusis „Ritz Paris” viešbutis, kuriame gyveno Coco Chanel, o visai šalia yra Rue Cambon gatvelė, kurioje ir dabar dar veikia garsusis „Chanel Boutique” su pačios madmuazelės Coco apartamentais viršuje. Šioje gatvėje yra ir šokolado meistro Pierre’o Hermé saldumynų krautuvėlė, nuo kurios prancūziškų skanumynų mėgėjams gali prasidėti haliucinacijos… Prancūzų žurnalas „Vogue” šį šefą net vadina konditerijos Picasso’u – jau galima įsivaizduoti, ką jis išdarinėja su šokoladu, tiesa? Britų laikraštis „The Observer” jo šokoladinius pyragaičius yra įtraukęs į 50-ies geriausių valgomų dalykų pasaulyje sąrašą.

„Hugo & Victor" parduotuvė

„Hugo & Victor” parduotuvė

Nuo „Ritz” viešbučio keliaujant link Paryžiaus operos, o tiksliau – link Avenue de l’Opéra, galite rasti ir modernią „Hugo & Victor” šokolado parduotuvę (adresas 7 rue Gomboust, metro stotelė Pyramides). Ją vos prieš keletą metų atidarė draugai, virtuvės šefas Huguesas Pouget ir marketingo specialistas Sylvainas Blancas, sumanę savo darbo patirtį pateikti visiškai naujai. Šokoladus ir pyragaičius jie dėlioja stiklo vitrinose tarsi muziejaus eksponatus ar prabangius juvelyrinius dirbinius ir pardavinėja, įpakavę juos į garsiąsias „Moleskine” užrašų knygutes primenančias dėžutės. Be to, jie pataria, koks vynas labiausiai tinka prie kiekvieno „Hugo & Victor” šokolado ar pyragaičio, o šie yra tikri moderniojo meno kūriniai.

„Hugo & Victor" gaminiai

„Hugo & Victor” gaminiai

Šokoladas iš Saint Germaino

Pirmoji šokolado parduotuvė bohemiškajame St. Germain rajone atsirado dar 1800 m., kai skandalingojo Prancūzijos karaliaus Liudviko XVI vaistininkas, gydęs šalies vadovą šokoladu, ir oficialus imperatoriaus Napoleono I šokolado tiekėjas Sulpice’as Debauve bei jo sūnėnas mesjė Antoine’as Gallais čia atidarė prancūzišką šokolado fabrikėlį ir pirmąją chocolatier krautuvėlę. Mažutė „Debauve et Gallais” šokolado ateljė su autentišku XIX amžiaus interjeru tebėra 30-tuoju numeriu pažymėtame Rue des Saints-Pères gatvės name (metro stotelė Saint-Germain-des-Prés).

„Debauve et Gallais" šokolado ateljė

„Debauve et Gallais” šokolado ateljė

Krautuvėlės interjerą kūrė paties imperatoriaus Napoleono architektai Charlesas Percieras ir Pierre’as François Fontaine’is, propagavę neoklasicizmą ir dekoratyvųjį ampyro stilių. Dar ir dabar krautuvėlėje galima gauti Napoleono mėgtų saldainių, Marcelio Prousto triufelių, Marijos Antuanetės šokoladinių medalionų-pastilių (kuriomis ji „gydydavosi”), 99% grynumo Rusijos carų šokolado ir kitų stebuklų. Beje, „Debauve et Gallais” krautuvėlė yra visai netoli legendinės „Café de Flore” kavinės, esančios garsiajame Boulevard Saint-Germain. Ją pastebėsite vos išėję iš Saint-Germain-des-Prés metro stoties.

Šiame rajone taip pat rasite modernią bei prabangią „Un Dimanche à Paris” šokolado parduotuvę, dar vieną „Hugo & Victor” parduotuvėlę ir visą galybę žymiųjų šokolado meistrų Patricko Roger, Grégory’io Renardo, Jeano-Paulo Hevino, Michelio Chauduno, Pierre’o Hermé saldainių krautuvėlių, mažąją „Ladurée” kepyklėlę, tikro venesuelietiško šokolado „Chapon” boutique ir dar daug kitų gurmaniškų vietelių.

Kai tik pasitaikys proga, keliaukite į Paryžių šokolado.

Fotogalerija

FOTO ©: Jean Béraud (1889), „La Maison Angelina Chocolate” / Barbara Redmond, „La Maison du Chocolat” / „Macarons et Gourmandises”, „Ladurée”, „Michel Cluizel”, „Hédiard”, „Fauchon” / Christian Biecher, „Pierre Hermé”, „Hugo & Victor”, „Debauve et Gallais”.

Parašykite komentarą