Žėrintis solisto ir orkestro virtuoziškumas

Šventinės klasikos festivalis „Salve Musica” vėl suteikia progos klaipėdiečiams paklausyti Lietuvos kamerinio orkestro ir jo meno vadovo, smuikininko virtuozo bei dirigento Sergejaus Krylovo (Italija) muzikavimo. Žėrintis solisto ir orkestro virtuoziškumas klausytojus žavės gruodžio 28 d., trečiadienį, 18.30 val. Klaipėdos koncertų salėje.

Sergej_Krylov_foto_V_Petrikas

Sergejus Krylovas. Vytauto Petriko nuotr.

Lietuvos kamerinis orkestras pelnytai laikomas vienu iškiliausių ir labiausiai pasaulyje įvertintų Lietuvos orkestrų. 1960 metais maestro Sauliaus Sondeckio įkurtas kolektyvas pelnė publikos bei kritikų pripažinimą Lietuvoje ir toli už jos ribų. Šiandien jo gastrolių maršrutai yra išraižę beveik visas Europos šalis, pasiekę Šiaurės ir Pietų Ameriką, Kubą, Egiptą, Pietų Afrikos Respubliką, Jungtinius Arabų Emyratus, Japoniją.

2008 metais LKO meno vadovu ir dirigentu tapo Sergejus Krylovas. Įdomu tai, kad nuo šešerių metų koncertuojantis smuikininkas būdamas penkiolikos metų su LKO, diriguojamu S. Sondeckio, įrašė vieną pirmųjų savo plokštelių, Netrukus talentingas atlikėjas pelnė pirmąsias premijas A. Stradivari’o konkurse Kremonoje ir prestižiniame F. Kreislerio konkurse Vienoje.

Kaip solistas S. Krylovas koncertuoja garsiose pasaulio salėse su žymiais orkestrais ir dirigentais, rengia solo rečitalius ir kamerinės muzikos vakarus. Legendinis Mstislavas Rostropovičius įvardijo jį kaip vieną iš penkių geriausių pasaulio smuikininkų.

Kitas S. Krylovo amplua – dirigento. Jis pasirodo su įvairiais orkestrais: Anglijos kameriniu, „Magna Grecia” simfoniniu, „Accademia Orchestra Mozart” kameriniu, Novosibirsko akademiniu simfoniniu, „Orchestra del Teatro Lirico di Cagliari”, „Regionale Toscana” simfoniniu ir, aišku, su Lietuvos kameriniu orkestru.

S. Krylovo ir jo vadovaujamo LKO koncertai Vilniuje visada sutraukia labai daug klausytojų. „Grodamas Lietuvos filharmonijos scenoje su Lietuvos kameriniu orkest¬ru jaučiuosi visiškai paniręs į muziką, į meną, o tai – neįkainojama! – viename interviu pasakojo atlikėjas. – Mūsų repeticijos man labai įdomios, nes jose vyrauja ypatinga atmosfera, susikaupimas ir nepaprastas visų orkestro narių atsidavimas bendram reikalui. Vieni kitus jaučiame be žodžių, kiekvieną judesį. Turiu omeny save su orkestru ir orkestrą su manimi.”

Koncerto „Žėrintis virtuoziškumas” pradžiai S. Krylovas ir LKO pasirinko Loretos Narvilaitės kūrinį „Į krantą jūra krenta”, kurį pirmą kartą atliko šiemetiniame „Vilniaus festivalyje”. Kūrinys pavadintas pagal Antano A. Jonyno eilėraštį. Pasak kompozitorės, „jūra – tai judėjimas, energija, krantas – statika. Jūra – galinga jėga, ji keičia krantą, išplauna kopas. Rašant kūrinį iškildavo vaizdinys – Olandų Kepurės kalnas, nuolat ardomas bangų mūšos”.

Wolfgangas Amadeus Mozartas pirmuosius kūrinius parašė penkerių metų. Beje, tokio pat amžiaus S. Krylovas pradėjo griežti smuiku. Koncertą smuikui ir orkestrui Nr. 4 V. A. Mozartas sukūrė būdamas devyniolikos, tačiau jame jau ryškėja klasicistinis kompozitoriaus stiliaus grakštumas, melodingos mozartiškos intonacijos persmelkia visą kūrinį.

Antrojoje renginio dalyje skambės Josepho Haydno „Atsisveikinimo simfonija”. Kūrinys buvo sukurtas kaip užuomina kunigaikščiui Esterhaziui, kad jau laikas visiems atsisveikinti. Ši mintis slypi simfonijos finale (IV d.), kai po veržlaus Presto pereinama į Adagio.

S. Krylovas yra sakęs, kad jam patinka visa muzika. o „mėgstamiausias kompozitorius yra tas, kurį groju čia ir dabar. Mėgstu muziką, kurią groju”.

Klaipėdos koncertų salės informacija, parengė Loreta Narvilaitė

Parašykite komentarą