„Dainuojanti perkusija”: kūriniai marimbai, chorui ir žiebtuvėliams

Spalvinga ir netikėta koncertinė programa „Dainuojanti perkusija” Klaipėdos koncertų salėje gegužės 31 dieną, antradienį, 18 valandą lauks ryškių meninių įspūdžių ištroškusių klausytojų. Joje pasirodys jaunosios kartos latvių marimbos virtuozas Guntaras Freibergas kartu su Pavelo Giunterio vadovaujamu ansambliu „Giunter Percussion” ir Alfonso Vildžiūno diriguojamu Klaipėdos choru „Aukuras”.

Giunter_Percussion_foto_V_Petriko

„Giunter Percussion”. Vytauto Petriko nuotr.

Koncerte bus atliekami kūriniai, intriguojantys netikėtomis choro balsų ir mušamųjų instrumentų tembrinėmis spalvomis. Intriguoja ir tai, jog pirmąkart išgirsime naujosios Klaipėdos koncertų salės marimbos skambesį. Šio instrumento, kurį meistriškai valdys G. Freibergas, diapazonas siekia 5 oktavas.

G. Freibergas – jaunosios kartos latvių marimbos virtuozas, kurio meistriškumas buvo aukštai įvertintas tarptautiniuose konkursuose Latvijoje ir Europoje. Neseniai jis baigė magistro studijas Antono Bruknerio universitete Lince (Austrija), prieš tai studijavo Briuselio karališkojoje muzikos konservatorijoje (Belgija) ir Strasbūro konservatorijoje (Prancūzija). Grojo kaip solistas su simfoniniais ir kameriniais orkestrais „Musica Viva” (Maskva, Rusija), „Deutsche Kammer Akademie Neuss am Rhein” (Vokietija), „Sinfonietta Riga” (Latvija), „Plovdiva Philharmonic Orchester” (Bulgarija), Latvijos nacionalinės operos simfoniniu orkestru. 2011 m. G. Freibergas buvo įvertintas Latvijos didžiuoju muzikos prizu. Kartu su kolegomis sukūrė ansamblį „Perpetuum Ritmico”, realizuojantį įvairiausius perkusinės muzikos projektus.

Programos mušamiesiems ir chorui idėja gimė P. Giunteriui, vienam aktyviausių mūsų šalies perkusininkui. Efektingas kompozicijas su savo ansambliu „Giunter Percussion” atliekantis muzikas dirba Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro mušamųjų grupės koncertmeisteriu. Savo kūrybingomis programomis Pavelas puikiai įrodo, kad mušamieji nėra vien tik ritmas ir triukšmo efektai. Ši muzika gali būti labai įvairi – emocionali ir intelektuali, pakrauti klausytoją energija ir išlaisvinti vaizduotę. Perkusininko turima ir išradingai valdoma mušamųjų instrumentų kolekcija leidžia jam realizuoti netikėčiausias idėjas. „Kiekvieną kartą stengiuosi plėsti ribas”, – viename interviu teigia atlikėjas, pasirodymams atiduodantis maksimalias jėgas ir demonstruojantis tikrą meistriškumą.

Guntars_Freibergs

Guntaras Freibergas. Dainiaus Vyto nuotr.

P. Giunteris Klaipėdos koncertų salėje anksčiau yra atlikęs žymaus prancūzų kompozitoriaus ir perkusininko Emmanuelio Sejourne’o Koncertą vibrafonui ir styginiams. Būsimoje programoje klausysimės net trijų šio autoriaus opusų. E. Sejourne’as vadovauja perkusijos departamentui Strasbūro konservatorijoje ir groja vibrafonu bei marimba. Jis netgi laikomas vienu geriausių pasaulyje vibrafono atlikėjų. Mušamiesiems instrumentams kompozitorius parašė nemažai kūrinių. Koncerte skambėsianti E. Sejourne „The Book of Gems” sukurta chorui ir perkusijai, o „Avez vous du feu” skirta atlikti visai nemuzikiniais instrumentais – 4 žiebtuvėliais.

Gene Koshinski yra pripažintas amerikiečių kompozitorius ir perkusininkas, Minesotos universiteto perkusijos profesorius. G. Freibergas gros solo partiją jo Koncerte marimbai, perkusijai ir chorui. Programoje taip pat skambės Marko Fordo kūrinys „Afta Stuba”, kurį marimba gros net trys atlikėjai, ir Theo Loevendie „Doppleriana”, atliekama cowbel’ais („karvės varpais”).

Choras „Aukuras” padainuos dvi chorinės muzikos meistro, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos kompozicijos katedros vedėjo, choro „Jauna muzika” meno vadovo Vaclovo Augustino dainas „Sutems tamsi naktužėlė” ir „M. Oginskio laiškas sūnui”.

Grojimas mušamaisiais instrumentais ir dainavimas yra vienos seniausių muzikavimo tradicijų pasaulyje. Koncertų scenose šis derinys sutinkamas nedažnai, tad būtinai turite tai išgirsti!

Klaipėdos koncertų salės informacija, parengė Loreta Narvilaitė

Parašykite komentarą