„Linija yra begalinė”: Andos Lacės kūrybos paroda Klaipėdoje

KKKC Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) 2017 m. balandžio 21 d., penktadienį, 17 val. atidaroma personalinė Andos Lacės (Latvija) kūrybos paroda „Linija yra begalinė”.

Anda_Lace_me_Me_ME_foto_Didzis_Grodzs

Anda Lacė, ekspozicijos “me Me ME” fragmentas. Didzis Grodzs nuotr.

Tapyba, skulptūra, scenografija, instaliacijos, performansai – menininkės Andos Lacės (Anda Lāce) kūrybinės veiklos laukas išties platus. Ir dar teatras: būtent dalyvavimas „Piešimo teatro” šou ir šiame nepriklausomame teatre įgyta patirtis menininkę paskatino domėtis performansais – juos Anda Lacė rengia nuo 2010 metų, dažniausiai kartu su šių laikų klasikinės muzikos kompozitoriais. Menininkės paveikslai, performansai, eksperimentinės instaliacijos, skulptūrų kompozicijos ir kiti kūrybiniai dėmenys glaudžiai siejasi tarpusavyje, papildo vienas kitą ir susilieja į vieną visumą.

Andos Lacės kūrybai labai svarbi verbalinė kalba, tačiau, pasak menininkės, didžiausią įtaką jai daro tai, kas žodžiais neišreiškiama. „Tai yra ribinės būsenos, atsitiktinumas, įžengimas į naujas, neapibrėžtas teritorijas, kontrastai, transformacijos, įvairūs eksperimentai, kūrybinis ir techninis bendradarbiavimas; judesys gyvenime, paveiksle, instaliacijose, skulptūroje ir performanse. Grįžtamasis judesys, begalinis linijos judėjimas, veiksmas visomis įmanomomis kryptimis. Man toks judėjimas reiškia gyvenimą”, – savo kūrybines inspiracijas vardija A. Lacė.

Kurdama menininkė leidžia prasiveržti prigimčiai – pagrindinis vaidmuo tenka jos „vidiniam aš”: „Atsiribodama nuo aplinkos ir išankstinių nuostatų, tiesiog sugeriu įvairius vidinius ir išorinius impulsus.”

Anda_Lace_Me_2016_oil_on_canvas_125x150cm_foto_Valdis_Jansons

Anda Lacė, “Aš”, 2016 m., aliejus, drobė, 125 x 150 cm. Valdis Jansons nuotr.

Pristatydama parodą „Linija yra begalinė”, A. Lacė veda paralelę tarp linijos ir gyvenimo: „Gyvenimą galima suvokti kaip atkarpą, pakibusią ant begalinės linijos, ir ši iš pažiūros saugi begalybė suteikia ramybės. Net jeigu ta linija – sunkiai suvokiamas siūlas. Mažytė atkarpa gali netyčia nutrūkti, išsiskaidyti ir susipainioti, ir vis dėlto ji egzistavo ir egzistuos, saugiai tarsi lopšyje sūpuojama ant linijos, it spindulys besidriekiančios į abi puses. Aš laikausi įsitvėrus šios minties, man patinka gyvenimas, manau, kad kažkokiu būdu esu jo nusipelniusi. Vėl ir vėl piešiu liniją, ieškau, susilieju su ja, drąsiai panyru į begalybę tarsi į hamaką. Tik po kurio laiko mano ausyse suskamba balsas, kuris sako, kad ši mintis yra melaginga: ji tokia saldi, jog norisi laikytis jos įsikibus, tačiau ji išsiurbia visą gyvybę it neįsivaizduojamo ilgio kirminas. Niekas nėra saugus ir nieko nėra pažadėta.”

Anda_Lace_Enjoy_your_own_tragedy_2016_oil_on_canvas_225x250cm_foto_Valdis_Jansons

Anda Lacė. “Mėgaukitės savo tragedija”, 2016 m., aliejus, drobė, 225 x 250 cm. Valdis Jansons nuotr.

Apie autorę

Anda Lacė (g. 1982) gyvena ir kuria Rygoje (Latvija). Menininkė baigė tapybos magistrantūros studijas Latvijos dailės akademijoje, studijavo Mančesterio Metropoliteno universitete. Nuo 2003 metų dalyvauja grupinėse parodose Latvijoje, Estijoje, Suomijoje, Šveicarijoje, Vokietijoje, Rusijoje, nuo 2005 metų nuolat rengia personalines parodas.

A. Lacės darbai buvo penkis kartus nominuoti Purvītis premijai. Tai prestižiškiausias ir reikšmingiausias meno apdovanojimas Latvijoje, kuriuo siekiama skatinti Latvijos šiuolaikinio meno laimėjimus. Paskutinį kartą menininkė šiai premijai buvo nominuota 2016 m. už performansą „Dekontaminacija”. Kartu su 8 nominantais ji dalyvavo bendroje parodoje Latvijos nacionaliniame meno muziejuje.

Andos Lacės darbų yra įsigijęs Latvijos nacionalinis meno muziejus, jos kūrinių yra privačių Latvijos, Lietuvos, Suomijos, Anglijos, Maroko, Vokietijos ir Šveicarijos meno galerijų kolekcijose.

Paroda veiks iki 2017 m. gegužės 14 d.
KKKC Parodų rūmų (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) darbo laikas: trečiadienį–sekmadienį 11–19 val.

Parašykite komentarą