„Gyvi taškai. Klaipėda”: apie asmenines miesto gyventojų istorijas

Miestas yra gyvas, kai jo istorija kasdien rašoma gatvėse tarsi knygoje, tačiau ne vien tik rašalu, o žvilgsniais, pašnekesiais, prisilietimais. O šios istorijos veikėjai – žmonės, gyvenę ir tebegyvenantys šioje erdvėje. Ką mums gali atskleisti miestas, jei įsiklausysime į jo gyventojų ir svečių ryšį su konkrečiomis miesto vietomis?

„20 dieną 21 valandą sutikau vaikiną, kurio mėgstamiausias skaičius 20, o mano 21. Man gera su juo.” Tokia yra asmeninė Aušros istorija apie vietą šalia Klaipėdos muzikinio teatro.

O štai Viktorijos Ežiuko istorija apie barą „Balta varna”: „Buvo toks keistas baras Klaipėdos senamiestyje. Juokauta, kad kartu su „Leika” ir „Bohema” sudarė Bermudų trikampį, viename iš tų taškų žmogus prasmegdavo. „Balta varna” traukė visų dėmesį dėl avangardinės savininkės, keistos prieblandos ir labai keistos aplinkos. Taip pat ir dėl vietinio, nuosavo vaiduoklio, kuris karts nuo karto pasirodydavo tiek barmenėms, tiek lankytojams. Vaiduoklis buvo nepiktybiškas, bet sugebėdavo marozus išvaryti, o kai liūdna – pažaisti durų skambučiu. Buvo raminamas ir jaukinamas kampe pastatyta ramunėlių arbata. Pernelyg neišsišokdavo ir nieko blogo ar baisaus nepadarė.”

Šie asmeniniai prisiminimai – iš bendruomeninio Klaipėdos istorijų žemėlapio „Gyvi taškai. Klaipėda”, kurį galima rasti interneto svetainėje www.gyvitaskai.com. Dalyvaujamasis socialinis projektas „Gyvi taškai. Klaipėda” – tai kūrybinių dirbtuvių ciklas bei interaktyvi interneto svetainė, kurioje galima pasidalinti savais įspūdžiais, patirtimis ir pastebėjimais apie jums įsimintinas Klaipėdos vietas ir taip prisidėti prie unikalaus miesto veido atskleidimo pačių miesto gyventojų ir lankytojų lūpomis.

Interaktyvioje interneto svetainėje suteikiama galimybė ne tik dalintis istorijomis, bet ir sužinoti intriguojančių faktų iš praeities, naudojantis istorijų vizualizacijos filtrais pagal skirtingus laikotarpius nuo XIX a. iki šiandienos. Toks istorijų vizualizacijos būdas suteikia galimybę pamatyti visuminį vaizdą, kokios Klaipėdos miesto erdvės skirtingais laikotarpiais yra „gyviausios”, t. y. sutelkia daugiausiai miesto gyventojų ir lankytojų įsimintinų patirčių. Tačiau tam būtina Klaipėdos bendruomenės pagalba.

Kokių istorijų ieškome? Ogi įvairiausių: kas rytą einant į darbą jus užburia vietinės kepyklėlės kvapas ir neatsispiriate užeiti ir skirti laiko puodeliui kavos? Esate pramogavę ir fotografavęsi prie ant seklumos užplaukusio laivo ar mariose matę ruonį? Pasidalinkite savo kad ir trumpučiu pasakojimu, kuris tiek patiems klaipėdiečiams, tiek miesto svečiams miestą padėtų pažinti „iš vidaus”.

Kaip tai veikia?

1) Įveskite vietos pavadinimą, pvz., Klaipėdos dramos teatras;
2) Spauskite paieškos ikoną;
3) Kai paieškos variklis suras jūsų pasirinktą vietą, spustelkite ant jos ir pasakokite!

Šiuo metu veikia bandomoji svetainės versija, ji bus vystoma ir tobulinama.

2018 m. vasario 15 d., ketvirtadienį, 17 val. KKKC Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) vyks dalyvaujamojo socialinio projekto „Gyvi taškai. Klaipėda” parodos pristatymas.

Parodos ekspozicija sudaryta iš dviejų dalių. Pirmoji dalis bus skirta interneto svetainei – lankytojai ne tik galės ją išbandyti ir susipažinti su ten paskelbta medžiaga, bet ir pasidalinti savomis istorijomis. Antrąją ekspozicijos dalį sudarys projekto metu užfiksuotų istorijų rinkiniai bei klaipėdietės fotografės Astos Poškienės fotoaparatu įamžintos akimirkos iš Klaipėdos miesto kasdienybės – gyvo miesto atspindžiai.

Daugiau informacijos apie projektą: www.facebook.com/gyvitaskai/, www.gyvitaskai.com.
Jei turite klausimų ar pastabų, susisiekite el. paštu: gyvitaskai@gmail.com

KKKC projektas „Gyvi taškai. Klaipėda” organizuojamas bendradarbiaujant su VšĮ Dizaino edukacijos laboratorija. Jis yra KKKC 2017 m. rezidentūros programos AIR KCCC / KKKC ETERIS dalis. Projektą iš dalies remia Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.

Parašykite komentarą